Denzitometrie

Denzitometrické vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech a stupeň odvápnění. Je indikováno při podezření na osteoporózu („řídnutí kostí“). Vyšetření je bezbolestné a pacienta nijak nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.

Nejčastěji se používá metoda rentgenové absorpční fotometrie využívající energie dvou paprsků (DXA) . Zjišťujeme takto hustotu kostí v dolní oblasti páteře a v kyčlích, někdy také kostí předloktí. Vyšetření využíváme i ke sledování účinnosti léčby osteoporózy a monitorování stavu kostí nemocného. Snažíme se tak nepřímo odhadnout míru rizika vzniku zlomeniny. 

 

Na našem pracovišti používáme rentgenový přístroj – celotělový densitometr HOLOGIC DISCOVERY W. Vyšetřujeme bederní páteř, kyčel nebo předloktí. Doplňkově pak i boční projekci páteře.  

Je možné také vyšetření celého těla / sportovci, zjištění tělesného složení s poměrem tuků a svalů např při hubnutí, cvičení, při onemocnění metabolismu nebo transplantaci/, nebo jen jednotlivých části těla.