Prevence

Základem úspěšné prevence a léčby je informovaný a spolupracující pacient. U léčby osteoporozy to platí dvojnásob, neboť jde o záležitost dlouhodobou, u které nejsou výsledky patrné na první pohled.  

Jaké složky potravy nejvyšší měrou přispívají k rozvoji kostní tkáně?

1) V prevenci osteoporózy hraje významnou roli pravidelná pohybová aktivita. 

 • Nevyhýbejme se žádným aktivitám, které nám přinášejí radost. Základem je pravidelná, lehce svižnější chůze. Chůze je přirozený pohyb, který při správném držení těla a vhodném povrchu (lesní cesta, trávník, louka, …) nepoškozuje ani skelet, ani svalstvo a klouby. Je důležité chodit pravidelně 30–60 minut denně nebo pravidelně cvičit . (pohupování na špičkách nebo dřepy, případně sporty ve „vzpřímené“ poloze jako je tenis, volejbal nebo tanec, které správně zatěžují kosti.)
 • Další velice vítanou a rozšířenou aktivitou je práce na zahrádce. Je ovšem nutné se vyvarovat nošení těžkých břemen, zvedání předmětů v předklonu, dlouhodobé práce ve vynucených polohách (předklon, dlouhé stání a sezení, …), švihových a rotačních pohybů v oblasti páteře (hrabání, kosení apod.).
 • Doporučuje se i plavání, které sice nezatěžuje skelet, ale zlepšuje držení těla, posiluje zádové svalstvo, břišní svalstvo a svaly končetin. Při plavání v otevřené krajině se k tomu přidružuje i zvýšení hladiny vitaminu D působením slunečního záření.
2) Důležitou složkou jsou potraviny bohaté na vápník, hořčík, vitaminy C, D a K .

 • Nebezpečí se skrývá v pokrmech, které obsahují ve zvýšené míře fosfáty, protože ty vážou ionty vápníku a zabraňují jejich vstřebávání do organismu (to se týká Coca Coly). Je nutno také upozornit na neblahý vliv kouření a nadměrného pití alkoholu (dvě a více piv denně či 2 a více sklenek vína denně). 
 • Je důležité zvýšit příjem potravin bohatých na vápník a vitamin D. Vápník tvoří s fosfáty anorganickou část kosti, která je odpovědná za její pevnost. Snažte se večer jíst stravu s bohatým obsahem vápníku. Klademe důraz na mléčné výrobky, mléko, vejce, sardinky, květák, kapusta, sezam, mák, slunečnicová semínka. …  Nedoporučují se tavené sýry a to kvůli tavícím solím. Nejezte současně celozrnné pečivo a vlákninu se zdrojem vápníku (zhoršení vstřebávání vápníku).Je důležité přiměřené množství hořčíku. Nadměrná konzumace zvyšuje vylučování vápníku v moči. Vitamin C podporuje vstřebávání vápníku. Vitamin K snižuje vylučování vápníku a podporuje novotvorbu kosti a jeho zdroji jsou játra, zelí, brokolice a většina rostlinných olejů.
3) důležitá je prevence pádů (uzpůsobení domácího prostředí -bez prahů, schodů, noční nykturie) 

Léčba osteoporózy

Cílem léčby osteoporózy je zabránit úbytku množství a zhoršení kvality kostní tkáně. Cest, které k tomu vedou, je mnoho a pro různé pacienty jsou vhodné odlišné léčebné postupy. Správný léčebný postup úzce souvisí s věkem pacienta, pohlavím a přítomností rizikových faktorů. V rozhodování o nejvhodnější léčbě hraje roli mnoho ukazatelů zdravotního stavu. Hlavním dopadem léčby by mělo být snížení rizika zlomenin a zabránění dalším komplikacím, které s osteoporózou souvisí.

Základním předpokladem úspěšné léčby je motivace pacienta aktivně při léčbě spolupracovat s lékařem a společně tak dosáhnout co nejlepších výsledků.

Aktivní spolupráce zahrnuje zejména:

 • zdravou životosprávu,
 • přiměřenou pohybovou aktivitu podle doporučení lékaře,
 • dostatečný příjem vápníku a vitaminu D.

Používané léčebné látky se dělí na ty, které tlumí odbourávání kostní tkáně, a na léky, které přispívají k tvorbě tkáně nové. Toto dělení je sice poněkud schematické, protože oba procesy jsou úzce provázány, nicméně v praxi se osvědčilo, a proto se s úspěchem používá. Léčba osteoporózy je dlouhodobou záležitostí a její přínos lze pocítit až po určité době. Právě proto je nutné na správné cestě vydržet a neztrácet motivaci, protože výsledek za tu námahu opravdu stojí.

Důležitou součástí léčby jsou pravidelné kontroly u lékaře, a zejména u žen po přechodu také rentgenová vyšetření s hodnocením kvality kostní tkáně. Mnoho léků má kromě přímých účinků na přestavbu kosti další různé příznivé účinky. Postup léčby je lékařem uzpůsobován právě podle celkového přínosu pro pacienta. Vyšetření a léčbě osteoporózy se věnují specializovaná pracoviště. Pokud máte podezření, že Vám hrozí osteoporóza, doporučujeme nejprve poradu s vaším praktickým lékařem nebo gynekologem.

Dostupné léčebné prostředky

 • Vápník a vitamin D
 • Bisfosfonáty
 • Pohlavní hormony a látky jim podobné
 • Kalcitonin a parathormon
 • Specifické protilátky
 • Látky, jejichž účinnost zatím není ověřena