Jídelníček a jak ho sestavit?
Jak sestavit jídelníček
1) Dbejte na pravidelné zařazování potravin s vysokým obsahem vápníku (denně přibližně 1000–1500 mg) Podle tabulky u vápníku.
2) Jezte sýry, nikoli však tavené. Obsahují tavicí soli, které naopak odvápňují.
3) Vyvarujte se konzumace většího množství alkoholu.
4) Vyhněte se nápojům a výrobkům s obsahem kofeinu (kolové nápoje, káva, energetické
nápoje a pastilky s obsahem kofeinu).
5) Nejezte větší množství celozrnného pečiva a vlákniny současně se zdrojem vápníku.
6) Večer se snažte jíst stravu s vyšším obsahem vápníku.
Recepty na přípravu jídel s vysokým obsahem vápníku.
Vápník
Doporučená denní dávka vápníku je 1000 mg – 1500 mg.- Děti 1 – 6 let = 400 – 650 mg
- Děti 6 -10 let = 600 – 850 mg
- dospívající 10-20 let = 750 – 1300 mg
- Dospělí = 700 – 1000 mg
- Ženy po menopause = 1200 – 1500 mg
Vitamin D
Vitamín D se vytváří v pokožce při slunečním osvitu (1 cm2 naší pokožky vyprodukuje 18 m.j. účinného vitamínu/den, 1 μg = 40 m.j.). Ze všech vitamínů je na předávkování nejbezpečnější, neboť pak dochází k nevolnosti, zvracení, zvýšení krevního tlaku, projevuje se výrazná nechuť k jídlu, pocity žízně, svědění pokožky, průjmy, snižování tělesné hmotnosti a při podávání s mlékem může nastat zvýšené vylučování hořčíku (riziková dávka je 100 g). Dlouhodobý nadbytek vede k nadměrnému ukládání vápníku především v ledvinách a může vést až k jejich selhání. Naopak nedostatek způsobuje u dětí křivici („rachitis“), u dospělých měknutí kostí („osteomalacii“) v důsledku ovlivnění hospodaření s vápníkem a fosforem. Vitamín D vzniklý v kůži vlivem UV záření je krví transportován do jater, kde dochází k částečné přeměně, která je dokončená v ledvinách. Vznikají látky které se spíše podobají hormonům např. „kalcitriol“, který zvyšuje vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě a tím zajišťuje zvýšený přísun z potravy. Dokáže také část vylučovaného vápníku a fosforu v ledvinách vrátit zpět do krve. Dobrými zdroji jsou kvasnice, některé oleje a žloutek. Průměrné obsahy kyseliny vitamínu D v μg/1 kg: vepřové maso 12; ryby 4000; rybí olej až 5000; olej z rybích jater až 4 000 000; hovězí játra 25; vepřová játra 23; mléko 0,1; máslo 25; tvrdý sýr 50; vejce celé 30; žloutek 80; mateřské mléko 0,1; kvasnice sušené ozařované až 500.Doporučená dávka vitamínu D je 800 – 1200 IU.Tabulka potravin s obsahem vitamínu D
Jídla s vysokým obsahem vápníku
Hlavní jídla
Brambory zapečené s brokolicí a sýrovou omáčkou
Ingredience
- 1 plechovka celé sterilované žampiony , 1 ks červená paprika, sůl, drcený kmín, 1 lžíce tuk,
- 150 g tavený sýr s bylinkami, 500 g brokolice, 1-2 stoužky česnek, 1 kelímek smetana ke šlehání, 800 g brambory, mletý černý pepř, 1 ks cibule
Postup
Brokolici opláchneme, rozebereme na růžičky a asi 5 minut ji povaříme v páře. Brambory dobře omyjeme a ve slupce je uvaříme doměkka. Uvařené brambory scedíme a po částečném prochladnutí oloupeme. Vychladlé brambory nakrájíme na kousky. Papriku očistíme a nakrájíme na silnější proužky. Pokud jsou hlavičky sterilovaných žampiónů větší, překrájíme je na poloviny. Cibuli nakrájíme na kostičky. Česnek prolisujeme.
Na tuku necháme zezlátnout cibulku, zalijeme smetanou a přidáme sýr. Mícháme, dokud se sýr nerozpustí.
Zapékací misku vymažeme tukem. Rozložíme do ní brambory, které osolíme a okořeníme pepřem, kmínem a prolisovaným česnekem. Přidáme papriku, brokolici a žampióny. Vše promícháme a přelijeme připravenou sýrovou omáčkou. Brambory s brokolicí vložíme do trouby předehřáté na 180 °C, horkovzdušné na 160 °C a zapékáme asi 20 minut.
Brambory zapečené s brokolicí a sýrovou omáčkou ihned podáváme.
1433 mg vápníku

Brokolicové placičky
Ingredience
- 1 brokolice, 6 lžic polohrubé mouky, 2 vejce, sůl dle chuti
Postup
Brokolici si uvaříme v osolené vodě nebo nad párou do poloměkka . Vychladlou brokolici vidličkou rozmačkáme, přidáme žloutky a mouku, dobře promícháme. Nakonec zlehka vmícháme sníh z bílků. Osolíme dle chuti. Smažíme placičky z obou stran v rozpáleném oleji dozlatova.

Brokolicový nákyp
Ingredience
- 1 brokolice, 4 vejce, 1/2 hrnku polohrubé mouky, 1 lžička prášku do pečiva, špetka muškátového oříšku, 150g měkkého salámu, 1/2 hrnku mléka, 1 stroužek česneku, sůl, pepř
Postup
Syrovou brokolici nadrobno nasekáme, přidáme vejce, mouku s práškem do pečiva, nadrobno krájený salám, strouhaný muškátový oříšek a česnek. Pořádně promícháme, zředíme mlékem a dle chuti osolíme a opepříme. Dáme do vymazané a strouhankou vysypané zapékací formy a pečeme, až jsou okraje růžové. Podáváme nejlépe s bramborovou kaší.

Francouzské brambory se sýrem
Ingredience
250g brambor, 100g sýra Eidam, 250ml mléka, 2 vejce, stroužek česneku, 5g oleje, sůl, pepř, muškátový oříšek
Postup
Oloupané a omyté syrové brambory nakrájíme na kolečka a vložíme do pekáčku vytřeného olejem a česnekem. Osolíme, opepříme, jemně poprášíme muškátovým oříškem a posypeme strouhaným sýrem. Zalijeme svařeným mlékem s rozšlehanými vejci. Navrch nasypeme zbytek sýra a dáme zapéct do předehřáté trouby. Podáváme se zeleninovým salátem.
1138 mg vápníku

Kuřecí prsa v brokolicovém těstíčku
Ingredience
- 400 g kuřecí prsa,
- podle potřeby: olej na smažení
- těstíčko: sůl, 2 lžíce strouhanka, mletý černý pepř,350 g brokolice, 1 lžíce hladká mouka,2 stroužky česnek , 2 vejce, 1 kostka zeleninový bujón, 1 ks cibule
Postup
Kuřecí prsa nakrájíme na tenké plátky, osolíme a na oleji opečeme z obou stran téměř doměkka.
Brokolici omyjeme, rozebereme na kousky a uvaříme ve vodě s jednou kostkou zeleninového bujonu. Pak ji scedíme, odstraníme větší košťály a zbytek rozmačkáme vidličkou.
V misce smícháme rozmačkanou brokolici s vajíčky, hladkou moukou a jemnou strouhankou. Přidáme malou nastrouhanou cibuli, dva prolisované stroužky česneku, sůl a pepř. Vzniklé těstíčko by mělo mít hustší konzistenci.
Na pánvi rozpálíme olej. Nejprve dáme vrstvu těstíčka, na ni položíme plátek masa a nahoru opět vrstvu těstíčka. Kuřecí prsa v brokolicovém těstíčku smažíme na mírném plameni po obou stranách dozlatova.
Kuřecí prsa v brokolicovém těstíčku podáváme s brambory. Lze je podávat také jen se zeleninou.
490 mg vápníku

Květáková polévka
Ingredience
- květák, zeleninový vývar, smetana ke šlehání, polohrubá mouka, muškátový oříšek, čerstvá zelená petrželka, bílý pepř, sůl
Postup
Květák rozebereme na jednotlivé růžičky a omyjeme. Růžičky vložíme do vroucího zeleninového vývaru. Vaříme asi 15 minut doměkka. Potom květák v polévce důkladně rozšleháme šlehačem, nebo ho propasírujeme. Polovinu smetany rozmícháme s moukou a za stálého míchání přilijeme do polévky. Necháme ještě chvíli povařit. Nakonec polévku okořeníme bílým pepřem, solí a strouhaným muškátovým oříškem. Zbytek smetany a jemně nasekanou zelenou petrželku ušleháme a těsně před podáváním zdobíme jednotlivé porce polévky úhlednými kopečky.

Květákový mozeček v paprikách
Ingredience
- 1 menší květák, 1 cibule, lžíce másla, 3 vejce, 3 papriky, 100 g strouhaného tvrdého sýra, sůl, pepř, olej
Postup
Najemno nakrájenou cibulku zpěníme na másle, přidáme povařený květák,
rozšlehaná vejce, osolíme, opepříme a necháme srazit. Papriky rozpůlíme, umyjeme a vyndáme semínka. Takto připravené papriky naplníme mozečkem, posypeme sýrem, dáme do misky, kterou vymažeme olejem a zapékáme v troubě dozlatova.
Jako příloha jsou dobré vařené brambory, ale může být i pečivo.

Nakládaný hermelín
Ingredience
2 sýry Hermelín, sůl, pepř, pažitka, česnek, 20g olivového oleje, papričky, celý pepř
Postup
Hermelín rozkrojíme na poloviny, potřeme prolisovaným česnekem, posypeme solí, pepřem a nasekanou pažitkou, půlky spojíme a dáme do sklenice. Zalijeme 1-2 lžícemi olivového oleje, přidáme koření podle chuti (paprička,pepř celý). Sklenici uzavřeme a necháme odležet několik dní v lednici.

Omelety s květákovou náplní
Ingredience
8 vajec, 1/4 litru smetany, 50 g sýra Ementál, 1 menší květák, 1 cibule, 4 lžíce obilných klíčků, 6 lžic oleje, pepř, petrželová nať, sůl
Postup
Nejprve připravíme náplň – květák uvaříme do měkka ve slané vodě a posekáme na drobno. Osmažíme jemně krájenou cibulku, přidáme květák a ochutíme pepřem. V míse šleháme smetanu se žloutky, přisypeme klíčky se strouhaným sýrem a vmícháme pevný sníh z bílků. Připravené těstíčko lijeme na pánev s horkým tukem, částečně necháme na nepříliš rozehřátém ohni srazit, rozdělíme náplň, přehneme v polovině a dopečeme zvolna, nejlépe v troubě. Porce pro 4 osoby.

Ovocné tvarohové knedlíky
Ingredience
250g měkkého tvarohu, 100g hrubé mouky, asi 100g mléka, 1 vejce, sůl, ovoce, 50g tvrdého tvarohu, 20g cukru moučka, 20g másla nebo rostlinného tuku
Postup
Tvaroh, mouku, vejce, špetku soli a mléko zpracujeme rychle v těsto. Z těsta vyválíme válečky a nakrájíme na kousky. Rozmáčkneme a do každého zabalíme ovoce. Knedlíky krátce vaříme v mírně osolené vodě. Hotové na talíři posypeme strouhaným tvarohem, cukrem a pokapeme rozehřátým máslem.

Rybí karbanátky se sýrem
Ingredience
250g rybího filé, 75g sýra Eidam, 1 malá cibule, 1 vejce, mléko podle potřeby,1 lžice hladké mouky, 1 lžíce strouhanky, mletý černý pepř, sůl, olej na smažení, hladká mouka, vejce a strouhanka na přípravu trojobalu
Postup
Postup: Rybí maso umeleme nebo najemno nakrájíme. V míse maso promícháme se strouhaným sýrem, vejcem, najemno nakrájenou cibulí, moukou a strouhankou. Podle potřeby přidáme mléko. Směs dobře promícháme, osolíme a ochutíme pepřem. Vytváříme malé karbanátky, které obalíme v trojobalu a smažíme na rozpáleném oleji z obou stran dozlatova. Podáváme s bramborovou kaší a zeleninovým salátem.
607 mg vápníku

Sýrová omeleta
Ingredience
Pro dvě osoby: 30 g strouhaného sýra, 80 g šunky, 3 vejce, 3 lžíce oleje
Postup
Šunku nakrájíme na kostičky a osmahneme na oleji. V misce smícháme osmaženou šunku, vejce a sýr. Usmažíme dvě omelety.
324 mg vápníku

Sýrovo-lilkové špízy
Ingredience
1 lilek, 100 g černých oliv, 1 hermelín, 100 g nivy, 100-150 g ementálu, 3 rohlíky nebo toustový chleba, česnek, sůl, olivový olej
Postup
Z lilku vytvoříme tenké plátky pomocí škrabky na zeleninu. Posolíme a necháme je vypotit.
Do osušených plátků balíme kousky sýrů (máme-li plátky příliš úzké, použijeme dva vedle sebe a jejich středy překryjeme) a střídavě je spolu s kolečky rohlíků (nebo čtvrtinou plátku toustového chleba) potřenými strouhaným česnekem a olivami napichujeme na špízové jehly nebo dřevěné špejle s hrotem. Opékáme na rozehřátém olivovém oleji (olej nejprve dobře rozpálíme, ale po vložení špízů stáhneme teplotu). Lilek bude potřebovat cca 8 minut pro tepelnou úpravu a neměl by se spálit.

Švýcarský koláč
Ingredience
- 1 šálek hladké mouky, 1 plná lžíce kypřícího prášku do pečiva, 5 lžic rozpuštěného másla, 4 lžíce studené vody, sůl.
- Náplň: 125g plnotučného tvarohu, 50g strouhaného ementálu, 3 vejce, 2/3 šálku smetany.
Postup
Do mouky přidáme kypřící prášek, osolíme, přidáme vlažné máslo a vodu. Vymaštěnou formu vyložíme těstem tak, aby vznikl alespoň dvoucentimetrový okraj. Dno těsta propícháme vidličkou a navrstvíme náplň. Náplň připravíme tak, že vyšleháme tvaroh se žloutky, přidáme strouhaný sýr, smetanu, sůl a sníh z bílků. Upečeme.

Těstoviny s pečenými žampiony a uzeným kuřecím
Ingredience
- 250 g drobnějších těstovin dle vlastního výběru, 2 uzená kuřecí stehna, 8 velkých žampiónů, 200 ml smetany na vaření, 2 vejce, 100 g ementálu, zelená cibulka, čerstvá petrželka, máslo, 1 bylinková kostka (Natur, Maggi…), sůl
Postup
Těstoviny uvaříme podle návodu a promícháme s máslem nebo olejem. Z uzených kuřecích stehen odstraníme kůži a maso natrháme k těstovinám, ponecháme ho ve větších kusech. Cibulku nakrájíme na šikmé proužky a také smícháme s těstovinami.
Žampióny očistíme, vykroutíme nohu, kloboučky překrojíme napůl a opečeme je dohněda na rozpuštěném másle. Přidáme polovinu šlehačky, bylinkovou kostku i nasekanou petrželku a necháme redukovat do zhoustnutí. Ementál nastrouháme a prošleháme se zbylou smetanou a vejci.
Horké opečené žampióny s omáčkou vmícháme do těstovin, přendáme do zapékací mísy a polijeme sýrovo-vaječnou hmotou.
Pečeme při 200°C 25-30 minut.

Zapečená brokolice se sýrem a kuřecím masem
Ingredience
- Pro dvě osoby: 200 g brokolice, 5 g másla, 20 g hladké mouky, 30 g olivového oleje, 100 g mléka, 50 g strouhaného sýra, 100 g kuřecích prsíček, sůl
Postup
Kuřecí maso nakrájíme na malé kousky a rychle orestujeme na oleji. Očištěnou a na růžičky rozebranou brokolici krátce povaříme ve slané vodě. Zapékací mísu vymažeme máslem, poskládáme růžičky uvařené brokolice, na ně rovnoměrně rozprostřeme orestované kuře. Vše zalijeme bešamelem (na oleji mírně osmahneme mouku, zředíme mlékem a povaříme) a posypeme sýrem. Krátce zapečeme v troubě.
992 mg vápníku

Zapečené těstoviny s brokolicí
Ingredience
- 1 sáček silných trubiček-penne, vrtulky,trubky, 1 brokolice, 1 červená cibule, 1 kostička zeleninového bujónu, 1 lžička hořčice, 200ml zakysané smetany, 100g strouhaného ementálu, petrželka, trochu tymiánu,provensálská směs,pepř,sůl,4 lžíce strouhanky z chleba,nebo obyč.strouhanky.
Postup
Ve větším hrnci uveďte do varu osolenou vodu a nasypte těstoviny.Před koncem varu přidáte kousky brokolice . Dovaříte spolu s těstovinami,aby se nerozvařily.Scedíme a trochu vody si dáme stranou asi 400ml. V tomto zbytku horké vody rozpustíme kostičku zeleninového bujónu,hořčici,zakysanou smetanu,sůl a pepř.Pomalu přiveďte k varu přisypte uvařené těstoviny,brokolici a polovinu nastrouhaného sýra.Po rozpuštění sýra přidáme petrželku.Vše nasypte do zapékací misky,posypte červenou cibulkou,strouhaným chlebem,sýrem.Zapékejte dokud povrch nezezlátne.Výborné jako večeře, ale i dětem,které nemusí zeleninu.

Zapečený květák s brokolicí
Ingredience
250 ml kysaná smetana, 4 vejce, 100 g měkký salám , 50 g sýr , 1 lžíce plnotučná hořčice
1 ks brokolice , 50 g anglická slanina, 1 ks květák
podle chuti: kudrnka, kari koření, vegeta
podle potřeby: máslo na vymazání, vývar, strouhanka na vysypání
Postup
Pekáček vymažeme máslem, vysypeme strouhankou a střídavě skládáme růžičky květáku a růžičky brokolice, posypeme vegetou, hustě posypeme nakrájenou uzeninou a na ni naskládáme opět brokolici a květák.
Rozmícháme smetanu, hrnek vychladlého vývaru, hořčici, vejce, kari koření, sekanou kudrnku a nalijeme do pekáčku. Květák s brokolicí dáme do vyhřáté trouby péct. Před dopečením jej posypeme strouhaným sýrem a dopečeme.
Anglickou slaninu na nudličky trochu opražíme. Zapečený květák s brokolicí dáme na talíř, omastíme a posypeme slaninou. Zapečený květák s brokolicí podáváme s brambory nebo jen tak se zeleninovým salátem.
1497 mg vápníku

Květákové krokety
Ingredience
6 lžic mléka ,2 vejce,6 lžic polohrubé mouky,1 květák, sůl,
Postup
Květák očistíme a nastrouháme na struhadle nebo nameleme na masovém strojku. Vejce si rozklepneme a oddělíme žloutky od bílků.
Ke květáku přidáme mouku, mléko, sůl, žloutky a nakonec přidáme sníh z bílků. Lžičkou vykrajujeme květákové placičky a smažíme na rozpáleném 100% tuku. Květákové krokety podáváme s tatarskou omáčkou a bramborem.

Dezerty
Banánový koktejl
Ingredience
1 menší banán, 150ml mléka, 100g bílého jogurtu,10g medu
Postup
Banán společně s mlékem a jogurtem rozmixujeme. Dochutíme medem.

Borůvkový koktejl
Ingredience
100 ml borůvek, 0,25 l mléka, 100 ml smetany, cukr
Postup
Do nádoby vložíme borůvky, mléko, cukr a rozmixujeme. Poté přidáme smetanu, vychladíme a můžeme podávat.

Dort smetanový nepečený
Ingredience
piškoty- 1 balíček, hustá zakysaná smetana- 3 kelímky, vanilkový cukr- 2 balíčky
na ozdobu: šlehačka, ovoce
poleva:voda- 1/2 l, pudinkový prášek- 1 balíček, mražené maliny 1 – 2 misky, cukr krupice 2 lžíce
Postup
Dezert budeme připravovat do dortové formy nebo lze i do obdélníkové dózy či porcelánového pekáčku. Čím větší bude nádoba, tím nižší bude dort.
Na dno formy narovnáme piškoty. Vanilkový cukr rozdělíme do kelímků se zakysanou smetanou a se smetanou promícháme. Obsah všech kelímků navrstvíme na piškoty. Celý povrch smetany poklademe ještě jednou vrstvou piškotů. Takto připravené dáme do lednice a pustíme se do přípravy malinového pudinku (viz. Dezert z mražených malin).
Do necelého půllitru vody nasypeme mražené maliny, přidáme cukr a přivedeme k varu. Necháme krátce povařit. Ve zbytku studené vody rozkvedláme pudinkový prášek. Rozmíchaný pudink přilijeme k malinám a za stálého míchání vaříme do zhoustnutí.
Uvařený malinový pudink nalijeme na připravený a trochu vychlazený smetanový základ. Nemusíme se bát, hustá a již studená smetana se nerozpustí.
Ovocný smetanový dort vložíme do lednice a necháme ztuhnout nejlépe do druhého dne. Pokud jsme dezert připravili ráno, stačí vydržet do večera.
720 mg vápníku

Jahodový koktejl
Ingredience
- 300 g měkkých jahod, 150 g zakysané smetany, asi 7 dl plnotučného mléka, moučkový a vanilkový cukr dle chuti
Postup
Jahody rozmixujeme s cukrem a smetanou, naředíme mlékem.

Míša
Postup
0,5 kg tučného tvarohu, 0,5 l mléka, 1 pudinkový prášek,
Z mléka a pudinkového prášku uvaříme pudink.Ten rozmixujeme s tvarohem.
4 dcl vody, 120 g cukru, 1/2 pudinkového prášku, 50 g kakaa
Vaříme za stálého míchání (připaluje se) a uvaříme pudink.
Do misek dáme tvaroh a zalijeme pudinkem.

Ovocný kompot s ořechy
Ingredience
100g švestek, 100g meruněk, 100g hrušek, 100ml pomerančové šťávy, 20ml smetany ke šlehání, 40g mandlí, 20g vlašských ořechů
Postup
Ovoce omyjeme, nakrájíme a ve studené vodě dusíme alespoň 15 minut. Necháme zchladit a do vychladlého kompotu přilijeme pomerančovou šťávu. Dáme do misky, ozdobíme našlehanou smetanou a posypeme nahrubo nasekanými ořechy.
198 mg vápníku

Tvarohovy dezert s jahodami
Ingredience
200ml mléka, 50g měkkého tučného tvarohu, 10g vanilkového pudinkového prášku, 150g jahod, cukr
Postup
Jahody omyjeme a nakrájíme na kousky. Z mléka a pudinkového prášku uvaříme pudink, necháme zchladnout a poté do něj zašleháme tvaroh. Osladíme podle chuti. Do skleněné misky dáme střídavě vrstvu jahod a pudinkového krému. Ozdobíme lístkem máty.
364 mg vápníku

Tvarohový dort s mákem
Ingredience
2 vejce, 80 g cukru, 1 vanil. cukr, 60 g polohrubé mouky, 40 g maizeny, 1 lžička prášku do pečiva, želatina, 100 g máku, 100 ml mléka, 150 g cukru, 2 citróny, 500 g tvarohu, 400 g šlehačky, 500 g malin, 125 g rybízové šťávy
Postup
V mléku uvaříme mletý mák s cukrem, přidáme šťavu z citrónů, tvaroh a dobře zamícháme. Vmícháme vyšľehanou šlehačku a nabobtnanou želatínu. Korpus vložíme zpět do dortové formy, nalejeme makovou směs a necháme v lednici stuhnout. Pár malin odebereme na ozdobu, zbytek se šťávou rozmixujeme. Vmícháme nabobtnanou želatinu a vylejeme na dort. Necháme v chladě ztuhnout. Potom dort vyndáme a ozdobíme malinami.

Tyčinky i záviny (sladké i slané)
Ingredience
250 g měkkého tvarohu nebo nastrouhaného sýra nebo uvařených vychladlých nastrouhaných brambor, 250 g másla nebo Hery, 250 g hladké nebo polohrubé mouky, vejce na potření, sůl, mletá paprika, kmín, mák, sezam na posypání
Postup
Na válu vypracujeme těsto, necháme půl hodinky odpočinout. Pak vyvalujeme, vykrajujeme tyčinky, sušenky apod. Na plechu (nemusí se vymazávat) potřeme rozkvedlaným vajíčkem a posypeme podle chuti. Pečeme v prudké troubě 220°C
1)těsto lze zpracovat nasladko i naslano, nasladko s marmeládou nebo ovocem(záviny, šátečky), to ale nedoporučuju dělat těsto sýrové, lepší je tvarohové, ten má neutrální chuť.
2)Když děláme tyčky, je lepší rozválet těsto na plát, celý plát položit na plech, nakrájet tyčky rádýlkem na plechu, vše najednou pomazat i posypat. Při pečení se tyčky od sebe oddělí.

Saláty
Brokolicové pyré
Ingredience
1 ks tavený smetanový sýr (obdélníčkový), 500 g brokolice, 1 ks větší cibule, 1 kostka zeleninový bujon, 1 lžička máslo
podle chuti: zakysaná smetana,sůl,mletý pepř podle potřeby: olivový olej
Postup
Brokolici omyjeme, rozlámeme na menší kousky a s kostkou zeleninového bujonu uvaříme. Uvařenou brokolici scedíme a dáme do misky. Cibuli oloupeme, nakrájíme a osmažíme dozlatova na olivovém oleji. Dáme ji k brokolici, přidáme lžičku másla a 1 obdélníčkový smetanový tavený sýr nebo 2 trojúhelníčky. Osolíme a opepříme. Brokolicovou směs důkladně rozmixujeme. Hotové brokolicové pyré můžeme zjemnit přidáním zakysané smetany.

Květák s jablkem
Ingredience
- květák /syrový/, jablko, mrkev, bílý jogurt, citronová šťáva, cukr
Postup
Očištěný květák rozebereme na malé růžičky, drobně posekáme,jablko oloupeme, nakrájíme na kostičky a přidáme ke květáku. Mrkev nastrouháme, přidáme citr. šťávu, bílý jogurt a mírně přisladíme. Necháme chvíli odležet v lednici a potom podáváme.

Pestrý salát s tuňákem
Ingredience
120g tuňáka ve vlastní šťávě, 50g bílého jogurtu, 20g majonézy, 200g hlávkového salátu, 50g rajčat, 10g řeřichy
Postup
Salát natrháme na kousky a rozložíme na talíř. Na salát dáme tuňáka a na měsíčky nakrájená rajčata. Z majonézy a jogurtu umícháme směs, kterou dochutíme nasekanou řeřichou. Podáváme s tmavým pečivem.

Řecký salát
Ingredience
100g rajčat, 100g papriky, 100g okurky, 10g černých oliv, 100g sýra Feta nebo Balkán, 10g olivového oleje, sušený rozmarýn
Postup
Zeleninu omyjeme a nakrájíme, pokapeme olivovým olejem a posypeme sušeným rozmarýnem. Navrch dáme na kousky nakrájený sýr Feta a podáváme s dalamánkem.
646 mg vápníku

Salát z vařeného květáku
Ingredience
květák /vařený/, rajče, paprika, nať z cibulky, bílý jogurt, tatarská omáčka, citronová šťáva, oliv.olej, petrželka, sůl
Postup
Očištěný, omytý květák rozebereme na růžičky, krátce povaříme v osolené vodě a necháme okapat. Papriku, rajče a nať pokrájíme, jogurt smícháme s tatarskou omáčkou, vlijeme na zeleninu, dochutíme podle potřeby a dáme do lednice odležet.

Salát ze sýru Niva
Ingredience
20 dkg nivy, 2 vejce uvařená natvrdo, 10 jader vlašských ořechů, 1 cibule, 1 sterilizovaná okurka, 4 lžíce oleje, mletý pepř, ocet špetka cukru, sůl
Postup
Nivu a vajíčka nastrouháme na nudličky, přidáme drobně pokrájená ořechová jádra, nadrobno pokrájenou okurku, pokrájenou, spařenou a okapanou cibuli, olej a ostatní přísady. Opět promícháme.

Švédský sýrový salát
Ingredience
100g ředkviček, 50g červené papriky, 1 bílek, 50g bílého jogurtu, 50g sýra Eidam, 50g sýra Gouda, sůl, pažitka, citónová šťáva
Postup
Zeleninu omyjeme a nakrájíme. Uvařený bílek nasekáme, sýry nakrájíme na kousky nebo
nudličky. Vše smícháme s jogurtem, osolíme a dochutíme citrónovou šťávou. Necháme vychladit a před podání posypeme nasekanou pažitkou. Podáváme s rozpečeným bílým pečivem.
836 mg vápníku

Pomazánky
Budapěšťská pomazánka
Ingredience
1 vanička / 250 g / tvarohu, 1 lžíce másla, 2 lžičky mleté papriky, 2 lžíce nakládané kapie, nakrájené na proužky, 1 malá cibule , sůl
Postup
Tvaroh utřeme s máslem, vmícháme papriku, kapie, jemně nakrájenou cibulku a osolíme.

Celerová pomazánka
Ingredience
25dkg celeru, 25dkg sýru(eidamu), 10dkg salámu(nejraděj český nebo gothaj), 2ks cibule, 2ks mrkve, 2ks okurky(zavařené), 1 tatarka, 1 majonéza, na dochucení 1 lžíci plnotučné hořčice
Postup
Všechny ingredience nastrouháme na malém struhadle,jen cibuli nastrouháme na větším struhadle,přimícháme majonézu,tatarku,dochutíme hořčicí.

Česneková pomazánka
Ingredience
150 g eidamu, 1x majolka, 3 stroužky česneku, sůl, pepř
Postup
Sýr nastrouháme najemno, přidáme rozetřený česnek a další přísady.

Česneková pomazánka z tvrdých sýrů
Ingredience
200 g eidamu, 200 g moravského bloku, bílý jogurt, majonéza, smetana, utřený česnek, pepř, sůl, hořčice
Postup
Sýry nastrouháme na hrubém struhadle, přidáme všechny přisady a spojíme jogurtem, majonézou a smetanou.

Česneková-nivová pomazánka
Ingredience
200 g sýru typu niva, česnek jak kdo má rád (já doporučuji cca 4-5 stroužků českého, 6-7 čínského), 100 g majonézy
Postup
Česnek a nivu nastrouháme na jemném struhadle a spojíme majonézou. Já jsem jí ještě vyšlehala el. šlehačem. Mažeme na oblíbené pečivo a podáváme např. k vínu. Dobrou chuť. Pomazánka je ostrá, ale dobrá

Mrkvová pomazánka
Ingredience
100g mrkve, 50g celeru, 100g sardinek, 30g majonézy, nebo jogurtu, sůl, citrónová šťáva
Postup
Zeleninu očistíme, mrkev nastrouháme na jemno, celer na hrubém struhadle. Vložíme do misky, přidáme sardinky a dobře promícháme. Přidáme majonézu nebo bílý jogurt, osolíme a dochutíme citrónovou šťávou. Podáváme namazané na pečivu a ozdobené petrželkou a tenkým plátkem citrónu.
441mg vápníku

Pomazánka ze sardinek a tvarohu
Ingredience
100g sardinek, 100g měkkého tvarohu, 40g cibule, sůl, pažitka
Postup
Zeleninu očistíme, mrkev nastrouháme na jemno, celer na hrubém struhadle. Vložíme do misky, přidáme sardinky a dobře promícháme. Přidáme majonézu nebo bílý jogurt, osolíme a dochutíme citrónovou šťávou. Podáváme namazané na pečivu a ozdobené petrželkou a tenkým plátkem citrónu.

Pomazánka z tvarohu a pomazánkového másla
Ingredience
1 tvaroh, 1 pomazánkové máslo, 100 g měkkého salámu, sterilizované kápie, sterilizovaná okurka, 3 stroužky česneku (pažitka, kudrnka, nať z cibulky) sůl, pepř
Postup
Salám, okurku, kapii nakrájíme na kostičky, smícháme s tvarohem a pomazánkovým máslem, přidáme prolisovaný česnek, pažitku nebo nať – kudrnku, osolíme a opepříme .

Sýrová pomazánka s burskými oříšky
Ingredience
100 g másla nebo Flory, 100 g ementálu, 50 g burských oříšků, kari koření, vegeta, křen
Postup
Máslo našleháme, přimícháme strouhaný sýr a strouhané oříšky, okořeníme. Mažeme na plátky rohlíku a sypeme strouhaným křenem.

Sýrová pomazánka s jogurtem
Ingredience
150 g sýra (gouda, primátor), 1 jogurt, 2 natvrdo uvařená vejce, 1 cibule, sůl
Postup
Sýr nastrouháme na hrubší nudličky, vejce nakrájíme na kostičky, přidáme drobně nasekanou cibulku a jogurt, osolíme a lehce promícháme.

Sýrovo-vajíčková pomazánka
Ingredience
100 g eidamu,4 vajíčka,sůl,1 a půl lžice majolky,1/2 kysané smetany
Postup
Sýr a vajíčka nastrouháme najemno. Přidáme sůl, majolku a smetanu a zamícháme.Natíráme na pečivo nebo na jednohubky.

Šlehačková slaná pomazánka
Ingredience
1/4 litru šlehačky,1Odkg hrubě nastrouhaného ementálu,červená paprika
Postup
Do ušlehané šlehačky zamícháme nastrouhaný sýr a na proužky nakrájenou papriku.Mažeme na veku.

Tuňáková pomazánka I.
Ingredience
185 g tuňáka ve vlastní šťávě, 185 g tuňáka v oleji, 100 g másla, 5 lžic majolky, 1 cibule, 1 brambora vařená ve slupce,
2 vejce vařené natvrdo, 1 lžička hořčice, bílý pepř, sůl
Postup
Tuňáka vidličkou rozmačkáme a rozetřeme s máslem. Přidáme nakrájenou cibuli a majolku. Bramboru oloupeme a nastrouháme, vejce nasekáme a přimícháme do směsi spolu s hořčicí. Vše důkladně propracujeme a dochutíme pepřem a solí.

Tuňáková pomazánka II.
Ingredience
1 plechovka tuňáka, 1 měkký tvaroh, 100 ml majolky, 3 jarní cibulky, sůl, pepř, citrón
Postup
Utřeme tvaroh s majolkou, přidáme rozmačkaného tuňáka bez nálevu, nadrobno nakrájené cibulky i se zelenou natí, podle chuti osolíme, opepříme a zakápneme citrónem.
Příjem vápníku i vitamínu D

Tvarohová pomazánka
Ingredience
1 tvaroh, 1 lžička majonézy, 70g tvrdého sýra, česnek
Postup
Jednotlivé suroviny nakrájíme najemno, vmícháme do tvarohu a dochutíme solí.

Vaječná pomazánka
Ingredience
250 g másla, 8 vařených vajec natvrdo, cibule, sladkokyselé okurky, sůl, pepř, 1 lžíce plnotučné hořčice
Postup
Máslo utřeme s vařenými prolisovanými žloutky, přidáme hořčici, osolíme, opepříme, přidáme nadrobno nasekané bílky a ostatní nasekané nebo nastrouhané přísady. Mažeme na jakékoli pečivo.
Příjem vápníku i Vitamínu D

Moučníky a cukroví
Bábovka z celého máku
Ingredience
3 hrnky polohrubé mouky, 2 hrnky cukru krupice,1 hrnek NEMLETÉHO máku, 1 hrnek oleje, 1 hrnek mléka, 2 celá vejce, 1 prášek do pečiva(hrozinky kdo má rád), Hera na vymazání formy a polohr. mouka na vysypání.
Postup
Do větší mísy vsypeme mouku,cukr,mák a prášek do pečiva.Přidáme 2 vejce ,mléko,olej a důkladně promícháme.Formu na bábovku vymažeme rozpuštěným tukem (důkladně)a vysypeme poloh. moukou.Těsto vlijeme do formy a pečeme ve vyhřáté troubě asi 45minut na 180st. Před koncem pečení píchneme špejlí do těsta jestli je upečená.

Bábovka s tvarohem
Ingredience
250 g pískového cukru, 300 g polohrubé mouky, 5 žloutků, sníh z 5 bílků, 250 g tvarohu, 1 vanilkový cukr, 250g tuku, citrónová kůra, 1 prášek do pečiva
Postup
Utřeme žloutky s cukrem, vanilkovým cukrem, herou a tvarohem.
Přidáme nastrouhanou citrónovou kůru a mouku. Promícháme a nakonec lehce vmícháme bílky.
Formu na bábovku vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou, nalijeme těsto a dáme péct do vyhřáté trouby.Pečeme asi na 180 stupňů 30 – 45 min(podle velikosti formy).

Bramborové rohlíčky
Ingredience
300 g vařených brambor, 500 g polohrubé mouky, 110 g moučkového cukru, 50 g másla nebo margarínu, 2 vejce, 180 ml mléka, 20 g droždí, špetka soli, libovolná náplň – tvarohová, maková, ořechová nebo jen marmeláda.
Postup
Z části vlažného mléka, lžíce cukru,lžíce mouky a droždí připravíme kvásek a necháme ho na teplé místo vykynout. Studené vařené brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Do mísy prosijeme mouku, přidáme cukr, 1 rozšlehané vejce a rozpuštěný tuk, přilijeme vzešlý kvásek a dobře zpracujeme těsto a dáme ještě kynout. Poté těsto rozválíme na plát silný cca půl centimetru. Nakrájíme na trojúhelníky, které potřeme libovolnou náplní, stočíme do rohlíčků a ihned přendáme na vymaštěný plech, kde necháme rohlíčky ještě kynout. Nakonec je dobře potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v předehřáté troubě při 170 °C do zlatova. Před podáváním rohlíčky pocukrujeme.

Bublanina s tvarohem
Ingredience
4 dcl mléka, 200 g krystalového cukru, 3 vajíčka, 500 g polohrubé mouky, 150 ml oleje, 1,5 balíčku prášku do pečiva, 2 balíčky vanilkového cukru, 250 g hrudkovitého tvarohu, ovoce na bublaninu (čerstvé, anebo kompot, anebo rozmražené)
Postup
V míse spolu vymícháme krystalový cukr, vajíčka a mléko. Do polohrubé mouky přidáme 1,5 prášku do pečiva a pomalu vmícháme do vyšlehaných vajec s cukrem. Tvaroh smícháme s 2 vanilkovými cukrem a rovnomerně nasypeme na těsto.
Ovoce podle potřeby smícháme s cukrem a rovnomerně ho pokladáme na těsto s tvarohem. Dáme upéct do předehřáté pece asi na 40 minut.

Cukroví s celým mákem
Ingredience
250 g mouky, 100 g cukru, 125 g změklého másla, 1 vejce, 50 g nemletého máku, špetka soli
Postup
K mouce s cukrem přidáme máslo a sůl a postupně vmícháme mák. Zpracujeme těsto, které necháme chvilku odpočinout. Potom ho vyválíme a vykrajujeme různé tvary. Dáme péct do středně teplé trouby na 10-15 min./pouze zlehka zrůžovět, spíš má zůstat bílé/. Můžeme mazat citronovou nebo bílkovou polevou.

Maková bábovka
Ingredience
2,5 hrnku polohrubé mouky, 2 vejce, hrnek mléka, hrnek cukru, 1/2 hrnku oleje, hrnek mletého máku, prášek do pečiva, citrónová kůra
Postup
Celá vejce vyšleháme s cukrem do pěny, přidáme olej, mák, mléko, citrónovou kůru a mouku promíchanou s práškem. Vše dobře promícháme a nalijeme do vymazané a moukou vysypané bábovkové formy. Pečeme v předehřáté troubě asi 3/4 hodiny. Vyklopenou bábovku posypeme vanilkovým cukrem.

Makový velikonoční beránek
Ingredience
450 g polohrubé mouky,1 balíček prášku do pečiva,150 g krupicového cukru,2 vejce,200 ml mléka,150 ml oleje,150 g mletého máku,nastrouhaná kůra z 1 citronu,
tuk na vymazání formy,strouhanka nebo hrubá mouka na vysypání formy
Dohotovení:50 g tuku na pečení,50 g moučkového cukru,100 g strouhaného kokosu,1/2 KL rozpuštěné tmavéčokolády.
Postup
Mouku prosejeme s práškem do pečiva a smícháme s cukrem. Přidáme celá vejce, mléko, olej, mletý mák, nastrouhanou citrónovou kůru a společně vše vyšleháme na hladké těsto hustější konzistence.Formu na beránka vymažeme pečlivě tukem, vysypeme strouhankou nebo hrubou moukou a naplníme ji připraveným těstem. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme při 180 °C asi 45 minut. Po upečení necháme beránka krátce zchladnout, pak ho vyklopíme a necháme úplně vychladnout.Mezitím utřeme změklý tuk s moučkovým cukrem do pěny a touto směsí potřeme celého vychladlého beránka. Následně ho obalíme ve strouhaném kokosu a rozpuštěnou čokoládou mu nakreslíme oči a čumáček. Necháme zatuhnout. Nakonec můžeme beránkovi kolem krku uvázat mašličku.

Mandlové hrudky
Ingredience
- 100 g másla, 70 g moučkového cukru, 1 vejce, 70 g mletých neloupaných mandlí, 1/4 balíčku vanilkového cukru, 140 g hladké mouky,
tuk na vymazání plechu, hrubá mouka na vysypání plechu, marmeláda, moučkový a vanilkový cukr na posypání
Postup
Postup: Změklé máslo napěníme s moučkovým cukrem pomocí mixéru, poté přidáme vejce a vše našleháme. Přidáme namleté mandle, vanilkový cukr, prosátou mouku a dobře promícháme. Lžící tvoříme hromádky. Ty pokládáme na tukem vymazaný a moukou vysypaný plech. Obráceným koncem vařečky v hrudkách uděláme důlky a hrudky pečeme v mírně vyhřáté troubě při 150 °C. Vychladlé hrudky pocukrujeme a důlky v nich naplníme marmeládou.
Zdroj vápníku: mandle

Makovec
Ingredience
1 vejce, 200 g mletého máku, 250 g hladké mouky, 2,5 dcl mléka, 1 kypřící prášek do pečiva, citrónová kůra nebo pomerančová kůra
Postup
Vejce třeme s cukrem do pěny, přidáme kůru, mléko, mák a kypřící prášek smíchaný s moukou.Směs nalijeme na plech vymazaný sádlem a vysypaný hrubou moukou.Vkládáme do nepředehřáté trouby, aby nakonec zvolna nakynul. Pečeme asi 30 – 40 minut.
Zdroj vápníku je mák – 3100mg

Maková kola
Ingredience
50 g moučkového cukru, 90 g změklého másla, 135 g hladké mouky, ½ rozšlehaného vejce, ¼ lžičky vanilkové tresti, 30 g ořechových jader, 40 g máku, 45 g medu, ½ lžičky nastrouhané pomerančové kůru, špetka mleté skořice
Postup
Do velké mísy dáme cukr a 60 g másla a utřeme do pěny. Přidáme mouku, vejce a vanilkovou tresť a třeme,
až se vše spojí. Rukama utvoříme z těsta kouli, zabalíme a dáme na 1 hodinu do chladničky. Mezitím si promícháme
ořechy, mák, med, pomerančovou kůru a zbývající máslo. Na pergamenovém papíře rozválíme těsto na obdélník 20×23 cm,
potřeme ho makovou nádivkou a okraj kratší strany stočíme do rolády. Roládu zabalíme a necháme v chladu minimálně 1 hodinu odležet.
Ostrým nožem nakrájíme látky silné cca. 5 mm a pečeme 10-12 minut při 190 ° C. Skladujeme v uzavřené nádobě. Dobré je péct minimálně 2 dávky! Jedna je zhruba na 30 kousků.

Makové rohlíčky
Ingredience
- 200 g hladké mouky, špetka soli, špetka mleté skořice, 1 balíček vanilkového nebo karamelového pudinku, 200 g másla nebo tuku, 50 g mletého máku, 50 g moučkového cukru, 3 žloutky, 1 lžíce mléka
Na ozdobu:
čokoládová poleva, barevné hoblinky či cukrové perličky (případně vanilkový cukr)
Postup
Mouku, sůl, skořici, pudink a máslo spojíme v hladké těsto. Přidáme mák, cukr, vejce a mléko, dobře propracujeme a dáme na půl hodiny do chladu odležet. Potom z těsta vyválíme plát a formičkou z něho vykrajujeme rohlíčky, které klademe na pečicím papírem vyložený plech. Pečeme v mírně vyhřáté troubě. Vychladlé rohlíčky poléváme čokoládou a zdobíme perličkami či barevnými hoblinkami (nebo jednoduše obalujeme ve vanilkovém cukru).
Zdroj vápníku: mák

Medový kmen s mákem
Ingredience
- na obalení- cukr moučka, podle chuti mletý badyán, těsto, 100 g mletý mák, 3 dl med, 1 lžička mletá skořice, 1 ks jablko, 1 špetka mletý hřebíček, 250 g ořechy, 1 lžíce citronové šťávy
Postup
Nejprve si přichystáme ořechy. Polovinu umeleme a polovinu nasekáme nahrubo. Jablko nastrouháme a smícháme s medem a kořením. Postupně zapracováváme mleté a nasekané ořechy, mák a citronát a dobře propracujeme.
Pak si přichystáme alobal, který vysypeme moučkovým cukrem. Hmotu na něj vyklopíme, urovnáme ji do válečku, pevně zabalíme a uložíme do chladničky.
Medový kmen s mákem krájíme mokrým nožem těsně před tím, než jej aranžujeme na mísu s cukrovím. Jestli máme rádi čokoládu, můžeme na závěr celý kmen přelít čokoládou.

Ořechové mušličky
Ingredience
- 1 celé vejce, lžička octa, lžička vody
náplň:150 g mletých ořechů, 120 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce kakaa, 1 celé vejce, 2 lžíce citrónové šťávy, 1 lžíci rumu
Postup
Vypracujeme hladké těsto, které necháme zabalené odležet aspoň 1/2 hodiny. Připrávíme si náplň. Těsto vyválíme, vykrajujeme kolečka. Do středu každého z nich dáme kousek náplně, lehce přehneme a naskládáme na plech. Zvolna pečeme a hotové posypeme cukrem.

Tvarohové polštářky
Ingredience
- 250 g polohrubé mouky, 1 lžička kypřicího prášku do pečiva, špetka soli, 250 g měkkého tučného tvarohu, 3 lžíce olivového oleje, trochu oleje na potření těsta, tuk na vymazání plechu, moučkový a vanilkový cukr na obalení
Postup
Mouku smícháme s práškem do pečiva, prosejeme a osolíme. Přidáme měkký tvaroh a olej a vypracujeme vláčné těsto. Dáme do chladu a necháme nejméně hodinu odležet. Během této doby těsto postupně třikrát na vále trochu rozválíme. Plát potřeme olejem, složíme do „obálky“ a uložíme zpět do lednice. Z hodinu i déle odpočinutého těsta vyválíme plát silný asi 4 mm. Rádýlkem pokrájíme na malé čtverečky přibližně 3×3 cm velké. Přeneseme je na tukem vymazaný plech a v hodně vyhřáté troubě upečeme. Ještě horké polštářky obalíme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.
Zdroj vápníku: tvaroh
